KONTAKTY
Radoslav a Radoslava – majú rýchle. majú slovanský pôvod a význam mien je „radujúci(a) sa, sláviaci(a) radosť“. Nositeľov mužského mena oslovujeme Radko, Rado a Radoslavy.
Radovan – je zmyselný, má slovanský pôvod a jeho význam znamená „radujúci sa“. Nositeľov tohto mena oslovujeme Rado a Radko.
Radúz – je striedmy, má slovanský pôvod a jeho význam je „radujúci sa“, „radostný“. S nositeľmi tohto mena sa stretávame u nás málo a oslovujeme ich Radúzko, Rado, Radko.
Rastislav – je dobrý pozorovateľ, má slovanský pôvod a vo voľnom preklade znamená „ten, kto rastie v sláve“. Nositeľov tohto mena oslovujeme Rasťo, Rastík a patrí medzi menej zaužívané.
Regina – je dominantná, má latinský pôvod a v preklade znamená „kráľovná“. Na Slovensku sa stretneme s nositeľkami tohto mena zriedkakedy a oslovujeme ich Reginka, Regi, Renka. Reginy.
Renáta – má ambície, toto meno patrí na Slovensku medzi obľúbené. Jeho pôvod je latinský a v preklade znamená „znovuzrodená“. Nositeľky tohto krstného mena oslovujeme Reni, Renátka, Renka, Renča.
René – je hĺbavý, má latinský pôvod a v preklade znamená „znovuzrodený“. Nositeľov tohto na našom území ojedinelého mena oslovujeme jednoducho René, prípadne aj Ren, Reno, Renko.
Richard – je diskrétny, má germánsky pôvod a v preklade znamená „silný vládca“. Nositeľov tohto vznešeného a bežne zaužívaného mena oslovujeme väčšinou Rišo, Riško, Riki, Riko.
Róbert – je činný, má nemecký pôvod a jeho význam je „slávny“. Nositeľov tohto u nás bežne zaužívaného mena oslovujeme Robko, Robo, Robino.
Roland – má fantáziu, má nemecký pôvod a jeho význam je „slávny hrdina“. S nositeľmi tohto mena sa stretávame zriedkavo. Ak predsa, oslovujeme ich Rolandko, Rolo, Rolino.
Roman a Romana – aktívni, majú latinský pôvod a znamenajú „pochádzajúci(a) z Ríma“. Nositeľov týchto na Slovensku bežne zaužívaných mien oslovujeme Romko, Romanko, Romanka, Romina.
Rozália – je spôsobná, má latinský pôvod a v preklade znamená „ružová“, „sviatok ruží“. Nositeľky tohto na našom území ojedinelého mena oslovujeme Róza, Rózka, Rozárka.
Rudolf – má pevnú vôľu, má germánsky pôvod a v preklade znamená „slávny vlk“. Nositeľov tohto v súčasnosti menej zaužívaného a skôr dedičného mena, oslovujeme prevažne Rudko, Rudo, Rudino.
Ružena – je nepredvídateľná, má latinský pôvod a v preklade znamená „ruža“. Nositeľku tohto, skôr v minulosti zaužívaného mena, oslovujeme Róza, Ruženka. Častejšie ako na našom území sa meno Ružena vyskytuje v Čechách.
Sabína – sa rada realizuje v práci, má latinský pôvod a jeho význam je „pochádzajúca z kmeňa Sabínov“ v Taliansku. Na Slovensku sa veľmi neudomácnilo, ak sa ale predsa s nositeľkami tohto mena stretneme, oslovujeme ich Saba, Sabi, Sabínka.
Samuel – je seriózny a usilovný muž, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „meno božie“. Toto biblické starozákonné meno je na Slovensku menej zaužívané a nositeľov oslovujeme Samo, Samko. Samuelovia.
Sergej – je muž dvoch tvárí, má latinský pôvod a význam mena je „sluha, strážca“. Nositeľov tohto u nás ojedinelého mena oslovujeme Sergejko, Serjožka, Serdži.
Servác – je inteligentný, latinský pôvod a v preklade znamená „záchranca“. S nositeľmi tohto mena sa stretávame málokedy.
Sidónie – majú dobrú intuíciu, má latinský pôvod a význam mena je „pochádzajúca zo Sidonu“, čo je mesto v Libanone. Nositeľky tohto menej sa vyskytujúceho mena oslovujeme Sida, Sidka.
Silvester – prináša posolstvo nádeje. Deň, v ktorom sa lúčime so starým rokom, nesie meno pápeža Silvestra I. Mužské meno Silvester má latinský pôvod, pričom v preklade znamená „lesný, z lesa“.
Silvia – má rýchle reakcie, má rímsky pôvod a v preklade znamená „hora“. Na Slovensku patrí k bežne používaným menám. Jeho nositeľky oslovujeme Silvinka, Silva, Sisa. Silvie.
Šimon a Simona – sú vplyvní a sú v súčasnosti na Slovensku populárne mená. Ide o novozákonné hebrejské mená, ktoré v preklade znamenajú „počúvajúci, počúvajúca“. Nositeľov oslovujeme napríklad Šimonko, Simonka. Šimonovia aj Simony.
Sláva a Slávka sú hravé, majú slovanský pôvod a význam mien je „slávená“. Nositeľky týchto u nás menej rozšírených mien oslovujeme prevažne Slávi, Slávka.
Slavomír – je večný chlapec, má slovanský pôvod a význam mena je „sláviaci mier“. Nositeľov tohto na našom území menej rozšíreného mena oslovujeme Slavo, Slavko.
Slavomíra – je nespútaná, má slovanský pôvod a znamená „sláva mieru“. Nositeľky tohto mena oslovujeme aj Slávka, Slávenka. Na Slovensku nie je veľmi časté.
Soňa – je cieľavedomá a vytrvalá, je variantom mena Žofia, ktoré je gréckeho pôvodu a znamená „múdrosť“. Nositeľky tohto menej rozšíreného mena oslovujeme Sonička, Soňka, Soni.
Stanislav – je zásadový, má slovanský pôvod a vo voľnom preklade znamená „upevni slávu, staň sa slávnym“. Toto krstné meno je na Slovensku bežne zaužívané, aj keď v súčasnosti nie veľmi časté, a jeho nositeľov oslovujeme Stano, Stanko, Stando.
Stanislava – má stálu povahu, má slovanský pôvod a jeho význam je „upevni slávu“. Nositeľky tohto na našom území v súčasnosti menej zaužívaného mena oslovujeme Stanka a Staňa.
Štefan – je skúsený, je gréckeho pôvodu a v preklade znamená „víťaz“. Štefan bol svätcom a zároveň patrónom koní. S nositeľmi tohto skôr dedičného mena sa dnes stretávame pomenej, aj keď v minulosti bolo na Slovensku obľúbené a rozšírené.
Štefánia – je dôvtipná, má grécky pôvod a význam mena je „víťazka“. Nositeľky tohto mena oslovujeme Štefanka, Štefina, Štefka. Toto meno je na Slovensku ojedinelé, početnejšie sa vyskytuje skôr v mužskej podobe (Štefan).
Stela – je cituplná, je na Slovensku menej časté, má latinský pôvod a v preklade znamená „hviezda“. Oslovujeme ich Stelka, Stelinka, Steli.
Svätopluk – je nepredvídateľný, má slovanský pôvod a jeho význam je „silný v plukoch“, „veľký medzi bojovníkmi“. Nositeľov tohto u nás v súčasnosti ojedinelého krstného mena oslovujeme Sväťo, Sväťko.
Svetlana – je poetická, má slovanský pôvod a znamená „svetlá“. Nositeľky tohto nie veľmi častého mena oslovujeme Svetlanka, Svetluška.
Svetozár – je šarmantný, má slovanský pôvod a jeho význam je „žiariaci“. Nositeľov tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Sveťo, Sveťko.